Светът, с който бяхме свикнали през последните 80 години изживява последните си месеци. Макар и силно подкопан след падането на Берлинската стена, той оцеляваше през последните три десетилетия благодарения на илюзиите, че сме си направили изводите от двете световни войни през миналия век.
брой 4 2023
Бангладеш между Пекин, Вашингтон и Делхи
През последните десет години Народна република Бангладеш (площ 148,6 хил. кв.км и население 171 млн. души, т.е. една от най-гъсто населените страни в света) демонстрира най-високи темпове на икономически растеж сред всички държави от Южна Азия.
Възходът на Африка или, как демографията променя света
В края на 2022 населението на планетата достигна осем милиарда души. В тази връзка ще припомня, че още преди няколко десетилетия, американското списание Science определи преминаването на този праг като "критичен момент за планетата".
Черна гора в "ерата след Джуканович"
Според мнозина, на 2 април 2023, Черна гора официално е навлязла в нова политическа епоха, която условно бихме могли да определим като "ерата след Джуканович”. Както е известно, „непотопяемият” Мило Джуканович, който управляваше страната повече от трийсет години (като премиер и президент) първо загуби мнозинството в парламента, а след това - за първи път в политическата си кариера, претърпя поражение на президентските избори, както и на извънредните парламентарни избори през юни, и най-сетне бе принуден да отстъпи властта на младото поколение черногорски политици.
Глобализацията на НАТО и геополитическите и последици
Повечето анализатори смятат, че срещата на върха на НАТО през юли 2023 във Вилнюс е от знаков характер за предстоящата "радикална трансформация на алианса". Както е известно, на нея бе предложено надграждане на връзките с Украйна, въпреки че НАТО все още не е готова да представи пътна карта за членство на страната.
Новата „инфраструктурна геополитика”
Добре известно е, че държавите се опитват да използват инфраструктурните проекти за да проектират геополитическото си влияние. Особено впечатляващи в това отношение, са инициативите, лансирани от Китай, САЩ и ЕС, което е нормално.
"Великолепният век" на Ердоган
Авторитететният американски външнополитически анализатор Фарид Закария коментира във Washinngton Post провелите се през май президентски избори в Турция по следния начин: "Докато следях развитието на изборите бях поразен от изказването на един от високопоставените турски чиновници - министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу, който обеща, че президентът Ердоган "ще прогони, всички които създават неприятности" на Турция, включително "американските въоръжени сили".
Неизменният характер на политиката на великите държави
На Мюнхенската конференция по сигурността, провела се през февруари 2022, т.е. само няколко дни преди началото на руската инвазия в Украйна, германския външен министър Аналена Бербок (поела поста малко преди това) обяви, че Европа е изправена пред съдбоносния избор между „Хелзинки или Ялта”.
„Един пояс, един път”: националната кауза на Китай през ХХI век
Долината на река Хуанхъ в Централен Китай е сред огнищата, в които се заражда човешката цивилизация. Традиционната китайска историография сочи като начало на организираната държавност династията Ся, отнасяйки възникването й около 2200 г. пр.н.е.
Китайският вектор на европейската (гео)политика
По ред причини, включително заради наслагването на многобройните последици от пандемията от Covid-19, войната между Русия и Украйна, енергийната и инфлационна криза, ЕС очевидно се опитва да коригира стратегията си по отношение на Китай.
Битката за Глобалния Юг
Както посочва в британския The Economist чилийският дипломат от кариерата (и бивш посланик на страната си в Китай, Индия и ЮАР) Хорхе Хейне: "Много държави, оказали се днес между САЩ, Китай и Русия, са изпълнени с решимост да запазят неутралитета си.
Краткият „Златен век” на холандската свръхдържава
Както е известно, в исторически план, Нидерландия е сред сравнително късните придобивки на обширната европейска империя на Хабсбургите, преди разделянето и на испанска и австрийска части. Обединяванетио на Нидерландия, като такава, е резултат от усилията на бургундските херцози още в средата на ХV век, но едва император Карл V окончателно интегрира Нидерландия през 1543, използвайки за целта сложна комбинация от династични, дипломатически и силови инструменти.