Балканите винаги са били регион със сериозно геополитическо значение за Европа. От него зависят както сигурността, така и икономическото развитие на Стария континент. През Балканите преминават стратегически транспортни артерии (коридори), свързващи Европа с Близкия изток и Азия, чрез Черно море, Проливите, Бяло море, Адриатика.
2024
Шведското членство в НАТО: на какво разчитат в Стокхолм и Брюксел
На 11 март 2024 в щаба на НАТО беше издигнат флагът на Швеция, макар че страната влезе официално в алианса още на 7 март, когато подписа документа за присъединяването си, предавайки го за съхранение на САЩ.
Слабите места на американската външна политика
Богатите и могъщи държави, каквато са Съединените щати, могат да си позволят да правят едно и също отново и отново, дори ако предприеманите от тях мерки очевидно не работят, без при това да са застрашени от незабавни и дългосрочни последици.
Предизвикателствата на настоящето и бъдещето на българско-сръбските отношения
Темата за българско-сръбските отношения е изключително актуална както в научно, така и в политическо отношение. Симптоматично е, че те не са ставали обект на сериозно цялостно монографично изследване в българската историография, нито пък тема на съвместно изследване на български и сръбски учени.
Геополитическите аспекти на проекта за независима Гренландия.
Както е известно, през юни 2023 беше публикуван проект за конституция на Гренландия, който се оценява от нейното население, както и от немалко анализатори, като ключова стъпка към постигане на пълната и независимост от Дания.
Западът между компромиса и войната
По своето геостратегически и геоикономическо значение Украйна не би могла да се сравнява с Близкия Изток, който е богат на енергоносители и през който преминават много от най-важните глобални търговски маршрути.
Идва ли краят на турската „геополитика на баланса”
На 31 март в Турция се проведоха местни избори, приключили с първото сериозно поражение на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) за последните над двайсет години. Формално, резултатите от тях, касаят вътрешната политика на страната, но истината е, че поне до известна степен са свързани и с външнополитическата и активност до 2028.
Индийският a la carte минилатерализъм: AUKUS и Quad
Когато президентът на САЩ Джо Байдън организира пищен прием за индийският премиер Нарендра Моди през юни 2023, той описа американско-индийските отношения като "едни от най-значимите в света" (1).
Новата военна стратегия на Вашингтон в космоса
Преди малко повече от година, през февруари 2023, САЩ публикуваха "пътна карта" за практическата реализация на осъвременената концепция за сдържане на американските геостратегически противници.
Военният фактор в новата външна политика на Финландия
Изборите на 13-тия финландски президент, провели се през януари и февруари 2024 и спечелени от Александър Стуб, привлякоха сериозно внимание в Европа. През над стогодишната история на независима Финландия президентската институция претърпя сериозна еволюция.
Войната в Газа и политическото бъдеще на Бенямин Нетаняху
В изказването си на икономическия форум на Bloomberg, провел се през февруари 2024 в Сингапур, бившия държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън обвини израелския премиер Бенямин Нетаняху, че е ерозирал националната сигурност на еврейската държава, тъй като не е склонен да прекрати войната в Газа и отказва да търси мирно решение на палестинския въпрос.
Може ли ЕС да се превърне във военна суперсила
Предвид увеличаващите се щансове на Доналд Тръмп да влезе отново в Белия дом и периодично повтаряните от него твърдения, че САЩ няма да защитават Европа на всяка цена, особено, ако тя не прави достатъчно за собствената си отбрана, в държавите от Стария континент рязко нараснаха призивите за бързо увеличаване на военните разходи.