Известният турски външнополитически експерт Байрам Балчи е изследовател в Програмата за Русия и Евразия на Центъра Карнеги и старши научен сътрудник в Центъра за международни изследвания в Париж (CERI Sciences Po). Преди това е работил във Френския институт за анадолски изследвания в Истанбул и ръководи офиса му в Баку, Азербайджан. В периода 2006-2010 е директор на Френския институт за централноазиатски изследвания в Ташкент, Узбекистан. Основател е на Европейското списание за тюркски изследвания и член на редакционния съвет на специализираното френско издание Les Cahiers d’Asie Centralе. Автор на две книги, посветени на проблемите в Централна Азия.
Ескалацията на напрежението в Косово и ролята на САЩ и ЕС
През последните дни напрежението в Косово отново се повиши. Този път обаче, ситуацията изглежда необичайно изострена. Стана ясно например, че най-малко 25 членове на мироопазващата мисия на НАТО са били ранени (някои от тях тежко) в сблъсъците със сръбски протестиращи в Северно Косово. Веднага след това президентът на Сърбия Александър Вучич нареди армията да бъде приведена в максимална бойна готовност.
Стратегическата грешка на Вашингтон
Напоследък станахме свидетели на поредица от важни събития, имаши глобален геополитически характер. Това е очевидно свидетелство, че вече сме навлезли в кулминационната фаза на конфликта между трите ключови световни сили: САЩ, Китай и Русия.
Индийската геополитика на баланса
С течение на времето много връзки се трансформират от чувство на взаимна признателност към желание да "притежаваш" или поне да контролираш другия. Сегашният ключов момент в традиционна равноправните руско-индийски отношения показва обаче, че те са успели да избегнат този капан.
Защо Украйна не трябва да влиза в НАТО
Съединените щати са най-могъщата нация в света, освен това членуват в повече военни съюзи и имат повече съюзници от която и да било друга държава.
Бразилия – най-подходящият посредник за прекратяване на войната в Украйна?
След началото на руско-украинския конфликт през февруари 2022 станахме свидетели на възраждането на идеологията на неприсъединяването в целия т.нар. Глобален Юг, което силно изненада западните чиновници и политици.
Геостратегическа оценка на руската и китайската икономики
От началото на войната в Украйна въпросът за размера на руската и китайската икономики – в сравнение със икономиките на западните държави – се оказва от ключово значение. Първочално, мнозина политици сравняваха руския брутен вътрешен продук (БВП) с този на Испания или Италия например, опитвайки се да минимизират глобалното му значение.