Зоран Метер е сред най-известните хърватски геополитически анализатори. Дълго време ръководи международния отдел на националното седмично списание 7Dnevno. Метер е експерт по проблемите на Близкия Изток, Русия и постсъветското пространство. Той участва редовно в различни специализирани международни конференции. Автор е на стотици статии в различни хърватски и чуждестранни издания, както и на няколко книги.
брой 6 2018
Геополитическите измерения на търговската война между Вашингтон и Пекин
На 6 юли 2018 влезе в сила 25%-ното повишаване на митата на 818 стокови позиции на американския внос от Китай. Общата им стойност е 34 млрд. долара, т.е. 8% от целия китайски износ в САЩ. Разбира се, отговорът на Пекин не закъсня и още на същия ден, китайците повишиха с 25% вносните мита на 545 американски стоки, включително самолети, автомобили, селскостопанска продукция (соя), риба и морски продукти (включително омари), както и химическа продукция.
Русия в рамките на "Голямата Евразия"
Дългосрочната прогноза до голяма степен следва да се разглежда като проект, тъй като бъдещето винаги е мултивариантно, а просветеното човечество демонстрира отчайваща склонност да избира най-лошия от всички възможни варианти (1).
Сблъсъкът между Русия и Запада в постсъветското пространство
Getting Out from "In-Between": Perspectives on the Regional Order in Post-Soviet Europe and Eurasia, Edited by Samuel Sharap, Alyssa Demus & Jeremy Shapiro, 73 p., RAND Corporation, 2018
Четвъртата индустриална революция и глобализацията
Към четвъртата индустриална революция (т.нар. Индустрия 4.0) [1] се отнасят възникването и разпространението на съвкупността от нови цифрови технологии.
Каспийската геополитика след Конвенцията от Актау
На 12 август 2018 (т.е. точно в "Деня на Каспийско море") президентите на Русия, Казахстан, Иран, Азербайджан и Туркменистан, подписаха в казахстанското пристанище Актау Конвенция за правния статут на Каспийско море.
Геополитиката и краят на идеологиите
Геополитиката е изградена на идеологически основи и е изправена пред преход от идеология към научнообоснована визия за бъдещото общество. Това е преход от борба за влияние и надмощие в международната политика към политика за оцеляване на човечеството. Този преход може да бъде неосъзнат и болезнен, налаган от обективни закономерности или осъзнат, целенасочен и ефективен.
Лисицата сменя лъва: новата стратегия на САЩ по отношение на Русия и Китай
Мащабното преразглеждане на външнополитическите стратегии на САЩ при управлението на Доналд Тръмп неочаквано вдъхна нов живот на една концепция, която се дискутираше още в началото на втория мандат на Барак Обама.
Политическите процеси в Молдова в контекста на проекта Unirea
Въпреки че пълномощията на молдовския парламент приключват в края на ноември 2018, депутатите насрочиха следващите парламентарни избори в страната чак за 24 февруари 2019.
Четири признака, че САЩ могат да повторят съдбата на СССР
Сегашното противопоставяне между Запада и Изтока би следвало да се разглежда през призмата на очертаващия се крах на Съединените щати.
Шансовете на Техеран в санкционната война с Вашингтон
В началото на август 2018 САЩ официално възстановиха ограниченията за закупуването на долари от Иран, търговията със злато и други скъпоценни метали, както и продажбата на автомобилни резервни части, пътнически самолети и свързаните с тях части и услуги на Ислямската република.
Продължаващата конфронтация между Киев и Будапеща: възможна ли е дезинтеграцията на Украйна?
В края на юли 2018 очерталият се от една година насам конфликт между Будапеща и Киев, свързан с положението на унгарското малцинство в Украйна, отново ескалира.