Сред най-обезпокоителните процеси в днешната глобална архитектура за сигурност е сериозната ерозия на военно-политическите и дипломатическите отношения между основните ядрени сили на планетата – САЩ, Русия и Китай.
Между „меката сила” и милитаризацията: опит за осмисляне на турската външна политика в началото на ХХI век
Външната политика на Турция в началото на XXI век представлява изследователски интерес поради това, че за относително кратък период от по-малко от 25 години претърпя няколко сериозни изменения.
Новата Реконкиста: мигрантският проблем в САЩ
Миграционната криза се превърна в един от ключовите фактори за разделението в САЩ, дестабилизирайки ситуацията в страната в навечерието на президентските избори. Тя дори доведе до заплахи за блокиране работата на правителстото (т.нар. "шътдаун") от страна на част от републиканските представители в двете камари на Конгреса с цел да принудят президента Байдън да вземе адекватни мерки за гарантиране сигурността по южната граница и да започне да депортира нелегалните мигранти.
Египет на кръстопът
През декември 2023 в Арабска република Египет се проведоха поредните президентски избори, приключили с очаквана победа на досегашния държавен глава Абдел Фатах Хусайн Халил ас-Сиси, за когото гласуваха 89,6% от избирателите.
Геополитическите аспекти на миграционната криза в Европа
По предварителни данни на "Фронтекс", общият брой на незаконните преминавания на външната граница на ЕС през 2023 е около 380 000, което се дължи на увеличаването на броя на пристигащите през Средиземноморския регион.
Геополитическата битка за Черния континент: стратегията на основните външни играчи
Новата редакция на Концепцията за външната политика на Руската Федерация (КВП РФ), утвърдена с президентски указ през март 2023, очерта принципно новите измерения в стратегията на Русия, акцентирайки върху ключовите формиращи тенденции в рамките на новата международна среда и обвързвайки ги с националните интереси на страната.
Ескалацията на конфликтите в Източна Африка
Преди почти година, през април 2023, съперничеството между суданската армия, ръководена от генерал-лейтенант Абдел Фатах ал-Бурхан, който е председател на Преходния суверенен съвет на Судан и временен президент на страната, и военизираната групировка "Сили за бързо реагиране" (СБР), начело с бившия му заместник в Суверенния съвет генерал Мохамед Хамдан Дагало (известен и като Хемедти), прерасна в открит въоръжен сблъсък, продължаващ и в момента.