В последната една година наблюдаваме възприемането на нов подход по отношение на спора ни с Република Северна Македония (РСМ). Президентът Радев и назначените от него служебни правителства изместиха фокуса от работата на съвместната комисия от проблемите, свързани с общата история и характеристиките на отдавна починали личности към съвременните реалности, които пряко засягат днешното общество - зачитането на правата на македонските българи и прекратяването на говора на омраза.
Конфедерацията между България и Северна Македония като бърза писта за евроинтеграцията на Скопие
Съвременният термин „федерация“ произлиза от латинската дума federatio, означаваща съюз. На държавно ниво това е образувание, съставено от самоуправляващи се части – държави или провинции – които прехвърлят част от своите правомощия на централното правителство.
Геополитическите амбиции на Варшава и техните военни измерения
В прословутата си книга "Голямата шахматна дъска" Збигнев Бжежински (който е етнически поляк) твърди, че: "Полша е прекалено слаба за да бъде геостратегически играч и пред нея има само един път - да се интегрира със Запада.
Женевските преговори между САЩ и Русия в контекста на трансформиращия се световен ред
Както можеше да се очаква, "женевските диалози" между САЩ и Русия не доведоха до сериозен пробив в отношенията между двете страни. Взаимното недоверие продължава да доминира в двустранния американско-руски дневен ред. Ментално-културният и идеологическият разрив между двамата играчи е огромен, което си личи дори в сухите официални заявления на съответните държавни институции.
Турция: между величието и маргинализацията
Според немалко анализатори, турският президент Ердоган се намира в най-трудния период на своето вече двайсетгодишно управление. Социално-политическото напрежение в страната ескалира, икономиката ерозира, курсът на лирата остава крайно нестабилен въпреки мерките на правителството, а броят на бедните стремително нараства.
В търсене на оптималната архитектура на европейската сигурност: ЕС, с или без НАТО?
Повече от 70 години трансатлантическите отношения бяха в основата на системата за сигурност в Европа, приспособявайки се – повече или по-малко успешно – към промените в международната среда.
Краят на ерата „Назарбаев“ в Казахстан – геополитически прочит
В началото на тази година в Казахстан, който до сега бе смятан за една от най-спокойните и стабилни бивши съветски републики, избухнаха социални протести, които прераснаха в открит бунт, завършил с над двеста жертви.