Изграждането на субект, генериращ специфичен държавообразуващ процес, създаването на оперативна политическа система и устойчив политически режим е иманентна част от успешната политическа организираност.
„Романтичният“ подход към (РС)Македония
Българо-македонските отношения и до днес остават трайно белязани от дълбокото разногласие по отношение на езиковата и национална идентичност на македонците.
Геополитиката на полско-беларуския мигрантски конфликт
Според Андреас Клут от Bloomberg, миграционната криза на границата между Полша и Беларус може да ескалира във въоръжен сблъсък с участието на Русия и НАТО. В статия, публикувана в края на ноември 2021, той посочва, че: „беларуските и полските войници вече си разменят предупредителни изстрели, макар и с халосни патрони.
Стратегическият тупик на украинската външна политика
Въпреки началото на постковидното възстановяване на страната (или по-скоро на свикването и с новата ситуация), миналата 2021 се оказа за Украйна своеобразно откровение в много аспекти на външната и политика.
Европейската "демографска зима" и масовата имиграция
Макар да звучи стряскащо, понятието "демографска зима" не е далеч от реалността. То беше използвано за първи път от професора от Католическия университет в Лувен Мишел Шоян за да обозначи застаряването или повишаването на средната възраст на населението, най-вече в Европа и Япония.
САЩ, ЕС, Русия и украинската "черна дупка
В момента сме свидетели на началото на последната фаза от геополитическата трансформация на света, от която - за съжаление - можем да очакваме само болезнени рани, родилни мъки и пълна неизвестност относно крайния резултат.
Украйна: най-опасният проблем в света
На фона на продължаващото объркване в американското общество във връзка с провала на САЩ в Афганистан, е важно да на губим от погледа си другите надвиснали над света кризи, защото част от тях са много по-опасни от случилото се в Афганистан.