На 29 април навърши 90 години големият български урбанист, геополитик и публицист проф. д-р арх. Христо Генчев. Той е роден през 1934 в Габрово. Завършва е архитектура в Инженерно-строителен институт (сега Университет по архитектура, строителство и геодезия). Развива изключително широка дейност като архитект, градостроител, преподавател, изследовател, учен и публицист.
Сбъркана глава, месия или пророк?
Виден наш литератор се произнесе за арх. Христо Генчев, че е "сбъркана глава". Поводът беше току що появилата се във в. "Народна култура" статия на архитекта, в която същият твърдеше, че работите у нас се развиват по "сценарий, валиден за всички източноевропейски страни" и свързан с новото преразпределение на зоните на влияние при срещата Буш-Горбачов.
Българските турци и тъй нареченият "Турски свят"
По инициатива на изселническата организация „Бултюрк”, в началото на август 2023, пред турския президент Реджеп Тайип Ердоган бе представен филм за Кърджа Али баба, обявен за митичен основател на българския град Кърджали.
Смяната на световните геополитически полюси
В епохата на глобална нестабилност и геополитическа трансформация на света се очертават три основни субекта на международните отношения: САЩ, Китай и Русия, както и два обекта - Украйна и Китайската република (Тайван).
Мислител, теоретик и незаменим патриот
Никак не е лесно да се говори за архитект Христо Генчев, който дълги години съпътстваше обществения живот на страната ни, предупреждаваше, препоръчваше изход и решения на заплетени политически и социални проблеми, бе избран за председател на Съюза на архитектите в България и си извоюва име и репутация на мислител, теоретик и незаменим патриот.
Босна между интеграцията и дезинтеграцията
Както е известно, през май 2024, Общото събрание на ООН прие резолюция с която 11 юли се утвърждава като "Международен ден в памет на геноцида в Сребреница".
Европейската стратегическа автономия: пътят към геополитическа Европа
Идеята за стратегическа автономия традиционно поражда силни емоции в Европа както сред нейните противници, така и сред привържениците и. Анализирайки нюансите на това понятие и причините за постоянното му присъствие в европейския дебат, настоящата статия цели да покаже, че идеята за стратегическата автономия е по-малко противоречива, отколкото мнозина предполагат.