Това, което най-много липсва в нашия политически и духовен живот, е историческото мислене. Каквито и да са формите, в които българският дух изразява своята творческа сила, каквито и събития да обуславят неговото движение, винаги той се е развивал случайно, без каквато и да е вътрешна необходимост и последователност.
Анкара, "тюркският свят" и Балканите
През последните години у мнозина, включително в България, се създава впечатлението, че на Турция изглежда е позволено почти всичко.
(Близко)източната геополитика на Будапеща
Изтокът винаги е бил важен за унгарците, които се установяват в Централна Европа през IX век, т.е. преди повече от хиляда години. В най-новата история на страната и особено от 2010 насам "(близко)източният вектор" на унгарската геополитика започна да придобива все по-ясни очертания, макар че той е характерен за тази страна и през по-далечната и история.
Новите моменти в геополитиката на Кайро
На фона на сегашната енергийна криза и увеличаващото се значение на находищата на енергоносители в Източното Средиземноморие, геополитическото значение на Египет нараства още повече. Необходимостта от нови морски маршрути, високата стойност на инфраструктурните проекти, както и държавните субсидии, са сред причините страната да изпитва недостиг на средства за да гарантира достатъчно високо жизнено равнише на своите граждани.
Сръбската "енергийна геополитика"
Едва ли някой се е съмнявал (особено след началото на войната в Украйна), че ЕС и САЩ ще оставят Белград да продължи да балансира между Запада, от една страна, и Русия и Китай - от друга.
Пукнатините в трансатлантическата ос: възможна ли е икономическата война между САЩ и Европа?
Както посочва във Foreign Policy професорът от Университета на Западен Вашингтон и старши сътрудник в изключително влиятелния Съвет за международни отношения (CFR) Едуард Олдън: "Двегодишният "меден месец", започнал с влизането на президента Байдън в Белия дом приключи.
Ключовата роля на Индия в новия многополюсен свят
Ключовият императив на индийската външна политика се определя от различните експерти като „политика на неприсъединяване”, „политика на мултиприсъединяване” или като „стратегическа автономия”.